در حال حاضر در سطح بازار، ابزارهای مختلفی برای اندازه گیری فشار وجود دارد و از برندهای متفاوتی هستند که یکی از معروف‌ترین آنها گیج فشار ویکا است. شرکت ویکا به عنوان یک شرکت آلمانی در سطح دنیا با تولید تجهیزات ابزار دقیق با کیفیت شناخته می‌شود. این شرکت در حال حاضر فعالیت خود را در دو کشور آلمان و لهستان ادامه می‌دهد و محصولات مختلفی در زمینه اندازه گیری فشار و دما به بازار عرضه کرده است. گیج فشار ویکا یکی از این محصولات است که در مدل‌ها و در سری‌های مختلفی به بازار عرضه شده و شرایط استفاده هر کدام از آنها با یکدیگر متفاوت است. گیج فشار ویکا یکی از با کیفیت ترین و پر فروش ترین برندهای گیج فشار در سرتاسر دنیا می باشد. شرکت ابزار سنجش آریا، نماینده ویکا در ایران پرشر گیج ویکا اصل را در اختیار شما می گذارد. برای خرید و یا استعلام قیمت انواع مدل های گیج فشار ویکا WIKA با کارشناسان ما در ابزار سنجش آریا تماس بگیرید.

گیج فشار ویکا

 گیج فشار ویکا چیست؟

 گیج فشار ویکا یا پرشر گیج ویکا (Wika Pressure Gauge) به عنوان یک ابزار دقیق برای اندازه گیری فشار شناخته می‌شود که یک قسمت برای اعلام نتایج اندازه گیری خود دارد. در حقیقت این ابزار به شکلی طراحی شده که خیلی راحت می‌تواند فشار حاکم بر سیستم را اندازه‌گیری کند و  نتیجه نهایی را به کمک حرکت عقربه یا به کمک داده‌های دیجیتال به اتاق کنترل نشان دهد. بنابراین می‌بینیم که در بخش‌های مختلف این ابزار امکان تغییرات متفاوتی وجود دارد و به همین دلیل تنوع در مدل‌های مختلف آنها بسیار بالا و جالب است.

 نحوه عملکرد پرشر گیج ویکا

 همانطور که گفته شد، شرکت ویکا برای این محصولات مدل‌های مختلفی در نظر گرفته است که هر کدام از آنها ویژگی‌های خاص خود را دارند. بنابراین توصیف کردن همه آنها در قالب این مطلب امکان پذیر نیست. اما به طور کلی، گیج فشار ویکا دارای یک قسمت اتصال یا کانکشن است که به کمک آن به یک سیستم وصل می‌شود. در داخل کانکشن یک دیافراگم یا یک تیوب قرار گرفته است که وضعیت آن با توجه به تغییر وضعیت فشار داخل سیستم تغییر می‌کند. 

حالا زمانی که شما پرشر گیج ویکا را به یک سیستم وصل می‌کنید، تغییرات فشار در داخل سیستم باعث تغییر وضعیت پرده دیافراگم یا همان حسگر دستگاه می‌شود. این تغییرات توسط یک مبدل منجر به حرکت عقربه گیج فشار یا تبدیل به یک عدد آنالوگ می‌شود. این مبدل‌ها که مدل‌های مختلفی دارند، در دستگاه‌های دیجیتال از نوع مبدل‌های رزونانس کننده هستند که داده به دست آمده را تبدیل به داده دیجیتال به صورت تابعی از فشار می‌کند. بنابراین اپراتور هم می‌تواند نتیجه اندازه گیری فشار را به صورت حرکت عقربه ببیند و هم می‌تواند داده‌های دیجیتال را از صفحه نمایشگر مطالعه کند.

چند مدل از گیج فشار ویکا

شرکت ویکا با توجه به تنوع بالایی که در حوزه صنعت وجود دارد و همچنین تأثیری که فشار می‌تواند بر عملکرد سیستم‌های مختلف بگذارند، تغییراتی در ابعاد مختلف آن‌ها به وجود آورده که تنوع محصولات را بالا برده است. این تغییرات هم در وضعیت شکل ظاهری، هم در وضعیت صفحه نمایش و هم در وضعیت سیستم حسگر است. در ادامه چند مدل را معرفی می‌کنیم تا بیشتر با آنها آشنا شویم:

 گیج فشار ویکا 232.50.16

این ابزار با توجه به قطر ۱۶۰ میلیمتری خود شناخته می‌شود. بنابراین کاربرد آن برای مناطق مناسب است که با محدودیت فضا مواجه نیستند. از این ابزار برای اندازه گیری فشار در محدوده خلاء (1-) تا فشار ۱۶۰۰ بار استفاده می‌شود. امکان اتصال آن به دیافراگم وجود دارد و همچنین از زیر و از پشت هم قابلیت اتصال دارد.

 گیج فشار ویکا 233.50 

این گروه از محصولات ویکا شامل مدل‌های مختلفی می‌شوند که امکان تغییر در اندازه صفحه آنها وجود دارد. بنابراین بر سه مدل ۵ سانتی، ۱۰ سانتی و ۱۶ سانتی ساخته شده‌اند و برای بدنه آنها هم از استیل استفاده شده است. این محصول می‌تواند فشار بین صفر تا ۱۶۰۰ بار را پوشش دهد و امکان اتصال آنها از زیر و از پشت هم وجود دارد.

گیج فشار ویکا 213.53.50

این پرشر گیج ویکا از جنس تمام استیل ساخته شده است و قطر صفحه آن هم ۵۰ میلیمتر است. از این محصول برای اندازه گیری فشار از ۰ تا ۴۰۰ بار استفاده می‌شود و امکان اتصال آن به دیافراگم هم وجود دارد. از برجسته‌ترین ویژگی‌های این محصول می‌توان به مقاومت آن در برابر لرزش اشاره کرد و امکان اتصال آن از زیر و از پشت با قطر 1/4 اینچ وجود دارد. 

گیج فشار ویکا 111.10.160

استفاده از استیل برای ساخت بدنه، وجود یک صفحه نمایش ۱۶۰ میلی متر یا ۱۶ سانتی متر و محدوده اندازه گیری فشار بین خلاء تا ۴۰۰ بار از ویژگی‌های مهم این محصول است که آن را به یک انتخاب مناسب برای خطوط پنوماتیک تبدیل کرده است. در ضمن امکان اتصال آن از زیر به سیستم‌های مختلف وجود دارد.

راهنمای خرید گیج فشار ویکا

 با توجه به توضیحاتی که برای معرفی پرشر گیج ویکا داده شد و همچنین مدل‌هایی که از آن‌ها معرفی شد، در انتخاب و خرید نهایی آنها باید چند نکته مهم را در نظر گرفت. در وهله اول جنس بدنه آنها مشخص می‌کند که امکان استفاده از گیج فشار در چه نقاطی وجود دارد. استیل به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه و خوردگی انتخاب مناسبی است. اندازه صفحه نمایش این ابزارها متغیر است و با توجه به این تغییرات شما می‌توانید در فضاهای باز یا در فضاهای محدود از اندازه‌های مختلف آنها استفاده کنید.

 وقتی که قصد خرید گیج فشار ویکا را دارید باید مشخص کنید که این ابزار را برای چه محدوده فشاری می‌خواهید. بنابراین دستگاه انتخابی برای محدوده فشار بین ۰ تا ۴۰۰ بار تفاوت زیادی با دستگاه انتخابی بین ۰ تا ۱۶۰۰ بار دارد. این یعنی شما قبل از خرید باید این محدوده را به شکل دقیق مشخص کنید. در نهایت نوع کانکشن استفاده شده در پرشر گیج و نحوه اتصال آن به سیستم هم در انتخاب نهایی ما نقش دارد. مدل‌های معرفی شده از گیج فشار ویکا تنها چند مورد محدود هستند تا آشنایی شما با آنها بیشتر شود. اما تنوع بسیار بیشتری در این محصولات وجود دارد تا بتواند پاسخگوی نیاز شما می‌باشد. حالا اگر شما نیاز به استفاده از آنها دارید، حتماً با ما تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق در مورد این محصولات را در اختیار شما قرار دهیم و امکان خرید آن‌ها را برای شما فراهم کنیم.